Proiect didactic, clasa inversată Chitul_Maria.docx

MariaChitul 616 views 7 slides Nov 01, 2024
Slide 1
Slide 1 of 7
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7

About This Presentation

Este un proiect didactic realizat prin metoda clasa încercată la istoria românilor și universală


Slide Content

PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI ÎN BAZA STRATEGIEI „CLASA INVERSATĂ”
Propunător: Maria CHIȚUL
profesor de istoria românilor și universală, grad didactic I,
IPLT ”Alexandru Ioan Cuza„, mun. Chișinău
●Clasa: IX-a
●Disciplina: istoria românilor și universală
●Unitatea de conținut: Statele lumii în perioada postbelică. „Războiul Rece„
●Subiectul lecției: Relațiile internaționale postbelice. „ Războiul Rece”
●Unități de competență:
-Explicarea semnificației termenilor istorici, caracteristici epocii contemporane;
-comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane;
-prezentarea rolului personalităților din istoria contemporană
- analiza critică a diferitor opinii pe marginea unui subiect istoric din secolul al XX-lea.
●Obiectivele operaționale:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
●O1: să utilizeze noțiunile pentru formularea unui dicurs istoric;
●O2: să aprecieze consecințele schimbărilor survenite în perioada studiată;
●O3: să demonstreze contribuția personalităților la schimbările survenite în
perioada postbelică;
●O4: să evalueze în mod critic informația din diverse surse cu referire la același
subiect.
●Produsul / Produsele lecției: prezentare PPT, Canva,etc., prezentare orală
●Resurse umane: clasa 9-a A, 28 de elevi
●Resurse materiale: foi A-3, caiet,pix, carioci, manual
●Resurse informaționale și metodologice: resurse web-
https://educatieonline.md/details?399b9210d9a24c17a0b5f53d9a679b54
https://youtu.be/s8cV_2lJvvI
Manuale: Istoria universală, manual pentru clasa a IX-a, autori Anatol Petrencu, Maia
Dobzeu, Știința , 2011; Istoria românilor și universală, manual pentru clasa a IX-a, autori Igor
Șarov, Igor Cașu, Maia Dobzeu, Pavel Cerbușcă, Cartdidact, 2013.
●Forme de realizare a lecției:- frontal; - individual.
●Tehnologia didactică a lecției

−metode, procedee: argumentare, asalt de idei, discuție dirijată, crossword,
graficul T,mini-dezbatere
−mijloace instrucționale: Crossword Labs.com, www.slideshare.net, YouTube
●Evaluarea:
-Orală (frontală, individuală) – graficul T,tabelul
-metode de evaluare: conversația
●Instrumente TIC: laptop, proiector
●Modelul de învățare inversată: Clasa inversată standart
Activități/ sarcini propuse pentru acasă anticipat

Modelul ales: Clasa inversată standard
Sarcini didactice
Vizionarea lecției video „ Relațiile internaționale în
perioada postbelică
https://educatieonline.md/details?
399b9210d9a24c17a0b5f53d9a679b54
https://youtu.be/s8cV_2lJvvI
Mijloace
Se propune un Ghid de învățare (anexa 1)
Rezultatele studierii subiectului propus conform
ghidului de învățare sunt plasate într-un tabel
format Word sau în caiete.
Tabel (anexa 2)
Selectează un eveniment ce a marcat una din
perioadele Războiului Rece și realizează o
prezentare PPT,Canva, Genially (3-4 slyde-uri)
PPT,Canva, Genially, Google prezentări (la
alegere)

Designul instrucțional al lecției
Secvențe
instrucționale,
în conformitate
cu modelul ales
Obiective Conținutul lecției Strategii didactice
Evaluarea
Resurse
de timp
Sarcini didactice Metode,
procedee
și tehnici
didactice
MijloaceForme de
organizare
EVOCARE O1 7 min.1) Elevii vor prezenta lista întrebărilor care au survenit
în procesul studierii unui subiect necunoscut. La finele
lecției vor reveni pentru a evalua dacă au obținut
răspunsurile dorite în procesul activităților de învățare.
2) Realizează cuvintele încrucișate, pentru a evalua
nivelul de înțelegere a noțiunilor specifice subiectului
studiat:
https://crosswordlabs.com/view/razboiul-rece-7
Discuție
dirijată
Crossword
Frontală
Individuală
Capacitatea
de formula-
re a
întrebărilor
și de
structurare a
informației
Utilizarea
tehnologiilor
digitale
REALIZAREA
SENSULUI
O2
O3
20 min.https://www.slideshare.net/MariaChitul/rzboiul-rece
În scopul respectării condițiilor sanitare, elevilor li se
vor repartiza sarcinile de activitate propuse în
prezentare asupra cărora vor lucra individual.
2. În baza cunoștințelor acumulate și a informațiilor
obținute în discuția cu familia identifică:
- o consecință imediată și una ulterioară pentru
întreaga omenire a „Războiului Rece”
3. a) Vizionează secvența video:
https://youtu.be/s8cV_2lJvvI
b)compară informațiile cu cele din lecția video
Asalt de
idei
Tabel
Individual
Capacitatea
de lucru cu
sursele,
analiza
critică

https://youtu.be/0XpFcwN1S-0
studiată acasă
c) formulează concluzii
Graficul T
Argumenta
-re
Graficul T
(anexa 3)
Perechi
Individual
REFLECȚIE O4 10 min.Mini-dezbatere. Argumentare pro sau contra.
Personalitățile din această perioadă ar fi putut schimba
cursul evenimentelor sau nu?
Mini-
dezbatere
Text istoricFrontalCapacitatea
de expunere
a unei opinii
argumentate
EXTINDERE O1 8 min.Elevii revin la lista cu întrebări de la începutul lecției.
- Sunt discutate acele momente care au rămas neclare.
- Evidențiază activitățile care au ajutat cel mai mult în
în
ţelegerea şi asimilarea cunoştinţelor,dar și aspecte
care au creat dificultă
ţi.
Discuție
dirijată
FrontalCapacitatea
de
autoevaluare

Ghid de învățare Anexa 1.
Descoperă:
-noțiunile specifice subiectului studiat;
- perioadele „Războiului Rece„;
- personalități ce s-au remarcat în această perioadă;
-conflictele militare;
Descrie:
-contextul istoric al declanșării „Războiului Rece”;
-activitatea Tribunalelor Internaționale de la Nurnberg și Tokyo
- câte un eveniment specific fiecărei perioade a „Războiului Rece”, (la
alegere)
Aplică:
- discută cu părinții despre această perioadă a istoriei contemporane.
Fac notițe despre aceste informații

Anexa nr.2
Războiul Rece
No iuni
ț
Context istoric Etape Personalită i
ț
Conflicte militare

ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI Anexa 3