Q2-W5-D2-MATH5-PPT.pptx mathematics five

SHEINAMAJADAS1 6 views 18 slides Sep 17, 2025
Slide 1
Slide 1 of 18
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10
Slide 11
11
Slide 12
12
Slide 13
13
Slide 14
14
Slide 15
15
Slide 16
16
Slide 17
17
Slide 18
18

About This Presentation

week 5 day 2


Slide Content

Mathematics 5

SECOND QUARTER WEEK 5 DAY 2

MELC: Solves routine problem involving multiplication without or with addition or subtraction of decimals and whole numbers including money using appropriate problem-solving strategies and tools (M5NS-II e -113.1)

DRILL: Multiplication Drill

REVIEW: DIRECTIONS: Solve the following problems. 1. An apple costs ₱22.50. How much will 24 apples cost? 2. What is the cost of 7 cans of sardines at ₱ 33.25 a can?

What is the importance of knowing the hidden question in a problem? Do all problems have hidden questions? Why?

Present the problem. Marina bought 100 bananas for ₱ 3.50 each. She boiled and sold them at ₱ 4.50 each. How much profit did she make?

Ask a comprehension question and solve the problem presented. a) What is given? b) What process will you use to solve it? c) What are the hidden questions? d) Translate it into a number sentence. e) Solve for the answer and label your answer.

Directions: Solve the Problem: Mr. Salonga is paid ₱110.85 per hour of work. He worked six hours each day for four days. On the fifth day, he worked 3.25 hours. How much did he receive for 5 days of work?

GROUP ACTIVITY Each group will be given an activity card. They will work together to solve the problem, following the guided questions below. Group 1 Mrs. Ocampo makes blouses and skirts. She has 1.25 m for the blouse and 1.35 m for the skirt. How much will 12 blouses and skirts cost if a meter of the material used costs ₱ 45.25? Group 2 Rhoda bought 2 notebooks at ₱48.50 each and a pad paper at ₱30.75. If her money was a 200-peso bill, how much was her change?

Group 3 One day, May and Liza visited a book fair in one of the malls. Liza saw 2 books costing ₱44.85 and ₱67.50 each. She wanted to buy the 2 books and 8 pieces of bookmarks which cost ₱8.75 each but she only had ₱127.85. May offered to share her money. How much did May share to Liza so that she could buy the books and bookmarks? Group 4 Sheila bought 1.5 kilos of ham at ₱240.00 kilo, 4 packs of butter for ₱ 22.50, and 3 loaves of bread at ₱ 25.50 a loaf. She had ₱ 1,000.00. How much was left of her money after paying? What does the problem ask for?

Rubrics for group work. Standards 1 point 2 points 3 points (Presentation) Clear and well-presented       (Cooperation) The group shows unity while doing the task.       (Content) The group answers correctly the given task.       (Time-bound) The group finishes on time       Total      

How did you answer the activity? Were you able to solve routine problems involving multiplication without or with addition or subtraction of decimals and whole numbers including money? How do you solve the problem?

REMEMBER: To solve routine problems involving multiplication without or with addition or subtraction of decimals and whole numbers including money using appropriate problem-solving strategies and tools, we are guided by the following: Understand Know what is asked Know the hidden facts If any, determine the hidden questions Plan Determine the operation to be used Write the number sentence Solve Show the solution Check and Look Back Check your answer State the complete answer

A. DIRECTIONS: Read and analyze, then solve the problem. Mary prepared sandwiches for the seminar participants. She bought 5 loaves of bread at ₱ 22.50 each, 2 bottles of mayonnaise at ₱55.50 a bottle, and 1.5 kilograms of ham at 240 a kilogram. If she gave the saleslady ₱1,000.00, how much change did she receive?

B. DIRECTIONS: Write the number sentence for each problem then solve. 1.) The Cruz family went to a carnival. They bought 2 tickets for adults at ₱80.00 each and 3 tickets for children at ₱60.00 each. How much change did she receive from a ₱500.00 given to the ticket seller? 2.) For Rina’s birthday, Mother bought a cake at 200, 4 gallons of ice cream at ₱350.00 each and cookies worth ₱225.00. She brought with her 2 ₱1,000.00 bills. How much was left of her money?

DIRECTIONS: Read, analyze, and solve for the answer. a. Mother bought 2 kg of sugar at ₱73.70 per kilogram and 2 kg of rice at ₱51.50 per kilogram. How much change did she receive from her 500 bills? b. Roy’s allowance is ₱ 500.00 a week. He spent ₱ 80.00 for transportation and ₱ 225.00 for meal and snacks. How much money can he save in 4 weeks?

Thank You !
Tags