Q3 week 6(Area of Composite Figures).pptx

JericsonMeneses1 2,262 views 28 slides Mar 26, 2023
Slide 1
Slide 1 of 28
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10
Slide 11
11
Slide 12
12
Slide 13
13
Slide 14
14
Slide 15
15
Slide 16
16
Slide 17
17
Slide 18
18
Slide 19
19
Slide 20
20
Slide 21
21
Slide 22
22
Slide 23
23
Slide 24
24
Slide 25
25
Slide 26
26
Slide 27
27
Slide 28
28

About This Presentation

composite figures


Slide Content

Welcome Mathematics 6 class

Objectives: Find the area of composite figures formed by any two or more of the following: triangle, square, rectangle, circle and semi – circle (M6ME-IIIh89) Solve routine and non-routine problems involving area of compositefigures formed by any two or more of the following: triangle, square, rectangle, circle and semi- circle . (M6ME-III-90)

Review: 1. A car travels 360 km in 4 hours. What is the average speed of the car in kilometers per hour? Solution: 𝐴𝑣𝑒𝑟𝑎𝑔𝑒 𝑆𝑝𝑒𝑒𝑑= 𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒 𝑡𝑖𝑚𝑒 𝐴𝑣𝑒𝑟𝑎𝑔𝑒 𝑆𝑝𝑒𝑒𝑑= 360 km 4 ℎ𝑜𝑢𝑟𝑠 𝐴𝑣𝑒𝑟𝑎𝑔𝑒 𝑆𝑝𝑒𝑒𝑑= 90 𝑘𝑚/ℎ𝑟

2. How much distance will be covered in 7 hrs at a speed of 62 km per hour? Distance = Speed x time = 62 km x 7 hrs = 434 km 3. How much time will be taken to cover a distance of 450 km at a speed of 50 km per hour? Time = Distance ÷ Speed = 450 km ÷ 50 km/ hr = 9 hours

Find the area of the following figures.

1. Area of square: A = s x s = 8 cm x 8 cm = 64 cm ² 2. Area of rectangle: A = l x w = 8 m x 4 m = 32 m² 3. Area of triangle: A = ½ x b x h = ½ x 6 cm x 12 cm = ½ x 72 cm = 36 cm ² 2. Area of circle: A =  r² = 3.14 x 7 cm x 7 cm = 3.14 x 49 cm = 153.86 cm²

Area of Composite Figure Composite figures are figures that can be segmented into two or more of the basic shape.

Solution: Area of triangle A = ½ x b x h = ½ x 7 cm x 8 cm = ½ x 56 cm² A = 28 cm² Area of square A = s x s = 7 cm x 7 cm A = 49 cm ²

Area of rectangles A and B: A = l x w x 2 = 7ft x 4 ft x 2 A = 56 ft ² Area of rectangle C: A = l x w = 8 ft x 4 ft A = 32 ft ²

To get the area of the figure, add the area of the three rectangles.

A = lw = 16 ft x 7 ft = 112 ft ² A = lw = 8 ft x 3 ft = 24 ft ² A = 112 ft ² - 24 ft = 88 ft ²

Area of the triangle A = ½ x b x h = ½ x 10 dm x 12 dm = ½ x 120 dm A = 60 dm ² Area of the circle A =  x r ² or  x r x r = 3.14 x 3 dm x 3dm = 3.14 x 9 dm A = 28.26 dm ² Area of the shaded region: A = A(triangle) – A(circle) A = 60 dm ² - 28.26 dm ² A = 31.74 dm²

Find the area of the shaded region. 39 dm ² 54 m ²

What I Have Learned Area is the number of square units needed to cover the surface of plane figures. Composite figures are figures that can be segmented into two or more basic shapes. Area of composite figures can be solved by finding the area of each shape found in the figure. Add the areas if they are connected and subtract the areas if they overlapped with each other.

Directions: Find the area of the shaded region on each item. Assume all angles that appear to be right angles are right. 44 cm ² 60 dm ²

Routine and Non-routine Problems Involving Area of Composite Figures

Marie bought two leche flan molders . The first molder is a square molder whose side measures 8 inches. The other one is a circular molder with a diameter of 8 inches. How much bigger is the bottom surface of one of the molder than that of the other molder ? (Use  = 3.14) To solve the problem: Understand: a. What is asked? Answer: The difference of the area of square molder and circular molder . b. What are given? Answer: 8 inches side measures of the square molder , 8 inches diameter measures of the circular molder 2. Plan: What formula are you going to use? *Use the formula in finding the area of circle and square.

The area of the square is: A = s x s = 8 in x 8 in A = 64 in² 3. Solve A =  r² = 3.14 (4 in x 4 in) = 3.14 x 16 in² A = 50.24 in² The square leche flan is larger by about 64 in ² – 50.24 in ² = 13.76 in ² .

Read and solve the problems. Two identical right triangular pictures whose base measures 12 dm and the height is 8 dm are placed side by side on a rectangular frame that measures 24 dm by 8 dm. Find the area of the frame that is not covered by the picture? Solution: A = ½ x b x h = ½ x 12 dm x 8 dm = ½ x 96 dm = 48 dm A = l x w = 24 dm x 8 dm = 192 dm ² A = 192 dm - 96 dm = 96 dm ² A = 48 dm x 2 = 96 dm ²

2. The dimension of a rectangular swimming pool is 35 m by 20 m. A 2-m concrete walk is built around the pool. What is the area of the concrete walk? Solution: A = l x w = 35 m x 20 m = 700 m² A = l x w = 39 m x 24 m = 936 m ² A = 936 m - 700m = 236 m ²

In solving problem involving area of composite figure, we will follow the following steps: Understand: a. What is asked? b. What are given? 2. Plan: What formula are you going to use? 3. Solve: Show your computation a. Make an illustration b. Find the area of each figure c. Add the areas if the figure is separately drawn from each other. d. Subtract the areas if the figures overlapped each other. 4. Check: Check and review your answer.

Two circles whose diameter is 6 meters are placed side by side in a rectangular table whose dimension is 12 meters by 6 meters. What is the area of the table not covered by the circle? Solution: A = l x w = 12 m x 6 m = 72 m² A =  r² = 3.14 x 3 m x 3m = 3.14 x 9 m = 28.26 m² Area of the two circles: A = 28.26 m² x 2 = 56.52 m² Area of the table not covered by the circle: A = 72 m ² – 56.52 m ² = 15.48 m ²

Read and solve the following problems. A rectangle has a length of 7 feet and a width of 4 feet. It is connected with a semi-circle with the same diameter as the width of the rectangle. Find the combined area of the figures. 2. A circular picture whose diameter is 4 decimeters is framed in a rectangular board with dimension of 6 decimeter by 4 decimeters . What is the area of the board that can be seen? 34.28 ft ² 11.44 dm ²

Find the area of the shaded part.

Thank you
Tags