rph tahun 6 HAHAHAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

pakpandir1105 12 views 8 slides May 05, 2025
Slide 1
Slide 1 of 8
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8

About This Presentation

LJ


Slide Content

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN: 6
1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Al-Quran)
2. Kelas 6 Al-Farabi
3. Tarikh/Hari 23 Mac 2020 / Isnin
4. Masa 8:00 pagi - 8.30 pagi
5. Bilangan Murid 30 Murid (15 lelaki, 15 perempuan))
6. Tajuk Malam Istimewa
7. Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah mendengar hadis tentang malam Lailatul
Qadar
8. Standard Kandungan 1.3 Kefahaman
1.3.1 Menganalisis, mengenal dan menghayati surah al-
Qadr
9. Standard Pembelajaran 1.3.1.2 Menghuraikan erti ayat daripada surah al-Qadr
1.3.1.3 Merumus pengajaran surah al-Qadr dan
menghubungkaitkannya dalam kehidupan harian
10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat:
1. Menulis erti 2 ayat daripada surah al-Qadr dengan betul.
2. Merumus pengajaran surah al-Qadr di akhir
pembelajaran dengan betul
1

3. Menghubungkaitkan pembelajaran dalam kehidupan
harian
11. Kemahiran berfikir 1. Mengenal pasti kad gambar yang diberikan (aktiviti)
2. Menjana idea
12. Gabung jalin Akhlak Nabi Muhammad S.A.W.
13. Penyerapan Bahasa Arab (surah al-Qadr)
14. Penerapan nilai 1. Amanah
2. Berdikari
3. Kerjasama
4. Kejujuran
5. Rasional
6. Keberanian
15. E.M.K. 1. Sains dan Teknologi
2. Nilai murni
3. Keusahawanan
4. Kreativiti dan Inovasi
16. Penilaian Guru menyediakan borang pentaksiran
17. Bahan Bantu Belajar 1. Beg kertas
2. Al-Quran
3. Pembesar suara
2

4. Kertas mahjong
5. Marker pen
LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
MUQADIMAH
(2 MINIT)
Bacaan doa: 1. Seorang murid diminta mengetuai
bacaan doa.
2. Murid-murid lain mengikut bacaan doa
bersama-sama.
NILAI:
Amanah
EMK: Nilai
murni
SET INDUKSI
(3 MINIT)
Sumbangsaran
“Apa yang ada di dalam
beg ini? Ianya benda yang
sangat istimewa buat umat
Islam. Ia dapat memberi
syafaat untuk kita semua
nanti. Ianya benda yang
diturunkan pada malam
yang lebih baik dari seribu
bulan. Cuba teka apa ia?”
1. Guru masuk ke kelas dengan membawa
sebuah beg kertas.
2. Murid ditanya oleh guru apa yang ada
dalam beg tersebut.
3. Murid meneka.
4. Guru mengeluarkan senaskah al-quran
dari beg.
5. Guru mengaitkan al-Quran dengan
pembelajaran.
B.B.B.: beg
kertas, al-
Quran
NILAI:
Berdikari
EMK:
Keusahawana
n
LANGKAH 2
(5 MINIT)
Sural al-Qadr
(Lampiran 1)
1. Murid mengambil al-Quran masing-
masing di belakang kelas.
2. Murid membuka al-Quran, Surah Al-
Qadr.
3. Guru memasang audio surah al-Qadr
diikuti oleh murid.
4. Murid membaca terjemahan beramai-
ramai.
5. Guru mengedarkan kotak beracun
bersama iringan lagu nasyid.
6. Murid yang memegang kotak apabila
lagu berhenti, perlu pilih dan membaca satu
ayat dan terjemahannya.
7. Seramai empat orang murid akan dipilih
lagi.
8. Guru menilai dalam bborang
pentaksiran.
B.B.B.:
Pembesar
suara, al-
Quran, kotak
beracun
NILAI:
kejujuran,
bertanggungja
wab
EMK: Sains
dan Teknologi
3

LANGKAH 3
(7 MINIT)
Isikan tempat kosong:
Tuliskan terjemahan bagi
ayat tersebut. (Lampiran 2)
Tuliskan ayat berdasarkan
terjemahan yang diberi.
(Lampiran 3)
1. Murid dibahagikan kepada tiga
kumpulan.
2. Guru adakan kuiz di hadapan kelas.
3. Guru hanya menulis tiga ayat surah al-
Qadr dan dua terjemahan bagi ayat yang
lain.
4. Murid yang ingin menjawab perlu
mengangkat tangan.
5. Murid perlu menulis jawapan di papan
putih.
6. Jika betul, mata akan diberikan kepada
kumpulan tersebut.
7. Selepas habis kuiz, kumpulan yang
kalah perlu membaca ayat lengkap beserta
terjemahan.
(Objektif 1)
NILAI:kejujura
n, keberanian,
kerjasama
EMK:
Keusahawana
n
LANGKAH 4
(8 MINIT)
Aktiviti yang digalakkan
dibuat pada bulan
Ramadan:
1. Bersedekah
2. Banyakkan berdoa
3. Membaca al-Quran
4. Berjemaah di masjid
5. Solat malam
Aktiviti yang tidak
digalakkan dibuat pada
bulan Ramadan:
1. Makan
2. Melepak
3. Main permainan video
4. Main mercun
5. Tidur sepanjang hari
1. Murid dibahagikan kepada lima
kumpulan.
2. Murid diberikan kertas mahjong setiap
kumpulan dan kad gambar.
3. Murid melukis peta minda.
4. Murid mengelaskan aktiviti-aktiviti yang
digalakkan dan tidak digalakkan dilakukan
pada bulan Ramadan.
5. Semua kumpulan harus membentang di
hadapan kelas.
B.B.B.: kertas
mahjong.
Marker pen
Nilai:
Kerjasama,
Rasional
EMK: Nilai
murni,
Kreativiti dan
Inovasi
PENUTUP
(5 MINIT)
Kognitif::
-Rumus isi
Sosial:
-Murid menyanyikan lagu
nasyid beramai-ramai
-Melibatkan murid dalam
rumusan.
1. Guru merumuskan isi pembelajaran.
2. Murid pula merumuskan isi
pembelajaran.
3. Murid kaitkan isi pembelajaran dengan
kehidupan harian.
(Objektif 2)
B.B.B.:
Pembesar
suara
NILAI:
Kejujuran,
Rasional
4

Refleksi:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Kekuatan:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Kelemahan:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Penambahbaikan:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
5

Lampiran:
Lampiran 1
Lampiran 2
Lampiran 3
6

Lampiran 4
7

Lampiran 5
Borang Pentaksiran
Subjek: Pendidikan Islam (Surah Al-Qadr)
Kelas: 6 Al-Farabi
Penilai: Ustaz Muhammad Farhan Arif Bin Mohamad
Murid: ………………………………………………………………
Kriteria yang DinilaiMarkah yang Diperolehi Jumlah Markah
Kelancaran 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Makhraj Huruf/
Sebutan Huruf
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Intonasi Suara 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Keyakinan Diri 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
8
Tags