Design of Cantilever retaining wall

11,352 views 24 slides Jul 13, 2018
Slide 1
Slide 1 of 24
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10
Slide 11
11
Slide 12
12
Slide 13
13
Slide 14
14
Slide 15
15
Slide 16
16
Slide 17
17
Slide 18
18
Slide 19
19
Slide 20
20
Slide 21
21
Slide 22
22
Slide 23
23
Slide 24
24

About This Presentation

This Presentation deals with the Design of a Cantilever Retaining Wall with no surcharge.
Please notify any errors you may find in the ppt.
thankyou for your time.


Slide Content

Cantilever Retain ing Wall Design of Cantilever Retaining wall Prepared by ↘ Design of Cantilever Retaining wall 1 DESIGN AND DRAWING OF STEEL STRUCTURES B-Tech Civil Engineering Kerala University

Question No 1 Design a candilever retaining wall for a height of 5m above the ground. Density of Soil = 18kN/m^2 Bearing Capacity = 200 kN /m^2 Angle of internal friction = 20^0 Level of Earth = Horizontal Use Fe415 Grade Steel and M20 concrete Coefficient of friction between soil and concrete = 0.55 Draw the Sectional Elevation through the vertical wall , Sectional Bottom plan through base slab and Cross Sectional Elevation. Design of Cantilever Retaining wall 2 ∆<

Step 1 : Given Data Height of wall = 5m Density of Soil = 18kN/m ² ( ) Bearing Capacity = 200 kN /m ² Angle of internal friction = 20° Level of Earth = Horizontal Fy = 415 Fck = 20 μ = 0.55   Design of Cantilever Retaining wall 3 ∆<

Step 2 : Preliminary Dimensioning Depth of Foundation = ]² = ]² = 1.234 ≈ 1.2m T otal Height of retaining wall = 5+1.2 = 6.2m Assume Thickness of vertical wall at the top = 200m (Std values between 200m to 400m) Assume Width of base slab (b) = 0.6m (Std values between 0.4h to 0.6h) = 0.6*6.2 = 3.72m Total Projection = tp = (Std values between (⅓ to ¼)*b ) = 0.25*b = 0.25*3.72 = 0.93m Thickness of base slab = ( Std values between to ) = = = 0.62m = 600mm   Design of Cantilever Retaining wall 4 ∆<

Initial Dimensioned Figure Design of Cantilever Retaining wall 5 ∆<

Pressure ordinate from the critical section = ka (H-h) = 0.33*18*(6.3-0.6) = 33.264 kN/m ² Ka = ---- for cases without surcharge K a = cos ϴ [ ] ---- for cases with surcharge K a = = 0.333 P ressure ( P) = ka (H-h) ² = 0.33*18*(6.3-0.6) ² = 93.13 kN /m Maximum Bending Moment about base = P* = 93.13* = 173.84 kNm Factored Moment = 1.5*173.84 = 260.7 kNm Equating the Factored moment with limiting moment of resistance ----- BM = Qfckbd ²   Design of Cantilever Retaining wall 6 ∆<

BM = 0.138*20*1000*d ² = 260.78*10⁶ Via calculations we get d = 307.38mm ≈ 315mm Take cover = 35mm D = 350mm Heel = 3.7-0.9-0.35 = 2.45mm Fe Value Q Fe250 0.148 Fe415 0.138 Fe500 0.133 Design of Cantilever Retaining wall 7 ∆<

Step 3 : Check for Overall Stability Sliding Force = ka H ² = *0.33*18*6.2² = 114.1668 kN   Segment Magnitude( kN ) Distance from A (m) BM About A ( kNm ) Stem Segment 1 (W1) 0.2*5.6*1*25= 28 0.9+0.15+0.1= 1.15 32.2 Stem Segment 2 (W2) 0.5*0.15*5.6*25= 10.5 0.9+(0.5*0.15)= 1 10.5 Base Slab (W3) 25*0.6*3.7= 55.5 1.88 102.67 Soil (W4) 2.45*5.6*18= 246.96 0.9+0.15+0.2+(2.45*0.5)= 2.45 609.99 ∑W=340.96 ∑M= 755.36 Segment Magnitude( kN ) Distance from A (m) BM About A ( kNm ) Stem Segment 1 (W1) 0.2*5.6*1*25= 28 0.9+0.15+0.1= 1.15 32.2 Stem Segment 2 (W2) 0.5*0.15*5.6*25= 10.5 0.9+(0.5*0.15)= 1 10.5 Base Slab (W3) 25*0.6*3.7= 55.5 1.88 102.67 Soil (W4) 2.45*5.6*18= 246.96 0.9+0.15+0.2+(2.45*0.5)= 2.45 609.99 ∑W=340.96 ∑M= 755.36 Design of Cantilever Retaining wall 8 ∆<

Earth Pressure = 114 kN M = 235.6 kNm Check against Sliding FOS = = = 1.644 > 1.55 → SAFE 2. Check against Overturning FOS = = = 3.2 > 1.55 → SAFE 3. Check against Subsidence FOS = = = = 1.5 e = = =1.5 = 0.3   Design of Cantilever Retaining wall 9 ∆<

Pmax (toe’s end) = = = 144.04 < 200 → SAFE P min = = 39 > 0 → SAFE   Design of Cantilever Retaining wall 10 ∆<

Step 4 : Structural Design(Vertical Wall) Design of Vertical Wall Total Pressure = 93.13 kN/m Max BM = 173.84 kNm Factored BM = 260.74 kNm d = 315 d+35mm = D = 315 + 35 = 350 mm Area of tension steel Factored BM = 0.87* fy * Ast *d*[1-   Design of Cantilever Retaining wall 11 ∆<

260.74*10⁶ = 0.87*415* Ast *314[1- Via calculations Ast = 2804 mm² Assume 16mm dia bars Spacing = 1000 * = 1000* = 71.7 mm Provide 16mm ф bars at 70mm ᶜ/c spacing Curtailment of Reinforcement 50% of rift needs to be curtailed from the top )² = = 0.5 H2 = 5.6 )² = 0.5 H1 = 3.95 = 4 m   Design of Cantilever Retaining wall 12 ∆<

Actual Point of Cutoff = 3.95-Ld = 3.95- ← ← IS 456 Page 43 ← Page 4 = 3.95 - = 3197 mm = 3.2 m from the top C heck for Shear Force M ax Factored SF = 1.5*[0.5*Ka* = 140 kN N ominal Shear Strength = = 0.444 N/mm² c= 0.6 From Page 73 : = = 0.9   Design of Cantilever Retaining wall 13 ∆<

Via interpolation 0.75 → 0.56 1.00 → 0.62 > c → Hence Safe Distribution Steel Minimum Area of Distribution Steel = 0.12%(area of concrete) = = 330 mm² → Assume 8mm ф bars Spacing = 1000 * = 1000* =152.31 = 150 mm Provide 8mm ф bar with a spacing of 300mm on both faces   Design of Cantilever Retaining wall 14 ∆<

Design of Cantilever Retaining wall 15 Details of the reinforcement in the vertical wall ∆<

Step 5 : Structural Design(Heel Slab) Moment and Weight Calculation Let the weight at C be x X = 3.9 + 2.75 ( A rea = 2.45*39 + (0.5*2.45*(108-39)) = 180.075   Design of Cantilever Retaining wall 16 ∆<

Design of Cantilever Retaining wall 17 Sl.No LOAD Magnitude ( kN ) Distance from C (m) BM About C ( kNm ) 1 Backfill 246 1.225 301.35 2 Heel Slab 25*0.6*2.45= 36.75 1.225 45.01275 3 Pressure Distribution 39*2.45= 95.55 1.225 117.04 4 Pressure Distribution 0.5*2.45*69= 84.525 0.8 0.6533 102.68 163.99 Sl.No LOAD Magnitude ( kN ) Distance from C (m) BM About C ( kNm ) 1 Backfill 246 1.225 301.35 2 Heel Slab 25*0.6*2.45= 36.75 1.225 45.01275 3 Pressure Distribution 39*2.45= 95.55 1.225 117.04 4 Pressure Distribution 0.5*2.45*69= 84.525 0.8 0.6533 102.68 163.99 BM = 163.99 kNm Factored BM = 244 kNm 244*10⁶ = 0.138*20*1000*d² d req = 297.33 mm d prov = 600-40 = 560 mm d prov > d req → SAFE ∆<

Area of tension steel Factored BM = 0.87* fy * Ast *d*[1- 244*10⁶ = 0.87*415* Ast *560*[1- → Ast = 1266 mm² → Assume 12mm ф bars Spacing = 1000 * = 1000* =89.33 = 90 mm Provide 12mm ф bar with a spacing of 90mm on both faces C heck for Shear Force M ax Factored SF = = 159.02 kN N ominal Shear Strength = = 0.275 N/mm²   Design of Cantilever Retaining wall 18 ∆<

= 0.226 From IS 456:2000 Page 73 : Via interpolation 0.15 → 0.28 0.25 → 0.36 0.22 → 0.3N/mm² > c → Hence Safe Distribution Steel Minimum Area of Distribution Steel = 0.12%(area of concrete) = = 720 mm² → Assume 10mm ф bars Spacing = 1000 * = 1000* =109.05 = 100 mm Provide 10mm ф bar with a spacing of 100mm on both faces   Design of Cantilever Retaining wall 19 ∆<

Step 6 : Structural Design(Toe Slab) Moment and Weight Calculation Let the weight at C be x X = 3.75 + 0.9 (   Design of Cantilever Retaining wall 20 ∆<

Design of Cantilever Retaining wall 21 Sl.No LOAD Magnitude ( kN ) Distance from C (m) BM About C ( kNm ) 1 Self Weight 25*0.9*0.6= 13.5 0.45 6.075 2 Pressure Distribution 0.9*119= 107.1 0.45 48.195 3 Pressure Distribution 0.5*0.9*25= 11.25 0.6 6.78 104 49 Sl.No LOAD Magnitude ( kN ) Distance from C (m) BM About C ( kNm ) 1 Self Weight 25*0.9*0.6= 13.5 0.45 6.075 2 Pressure Distribution 0.9*119= 107.1 0.45 48.195 3 Pressure Distribution 0.5*0.9*25= 11.25 0.6 6.78 104 49 BM = 49 kNm Factored BM = 73.5 kNm 73.5*10⁶ = 0.138*20*1000*d² d req = 162 mm d prov = 600-40 = 560 mm d prov > d req → SAFE ∆<

Area of tension steel Factored BM = 0.87* fy * Ast *d*[1- 73.5*10⁶ = 0.87*415* Ast *560*[1- → Ast =368.55= 370 mm² → Assume 12mm ф bars Spacing = 1000 * = 1000* =305.66 = 300 mm Provide 12mm ф bar with a spacing of 300mm on both faces C heck for Shear Force M ax Factored SF = = 156 kN N ominal Shear Strength = = 0.27 N/mm²   Design of Cantilever Retaining wall 22 ∆<

= 0.066 From IS 456:2000 Page 73 : 0.066<0.15 → c = 0.28 > c → Hence Safe Distribution Steel Minimum Area of Distribution Steel = 0.12%(area of concrete) = = 720 mm² → Assume 10mm ф bars Spacing = 1000 * = 1000* =109.05 = 100 mm Provide 10mm ф bar with a spacing of 100mm on both faces   Design of Cantilever Retaining wall 23 ∆<

There may be errors/variations is the above solution for which I apologize but the methodology is correct and some variations can be expected as designing is mixture of art and science. This is just a guide line to understand the problem and not a solid reference. Find More at https://www.slideshare.net/achuthanium Thankyou for your time.  Design of Cantilever Retaining wall 24 ∆<