2-sinf tarbiya 07.Jamoat transportida 2.docx

nafisasodiqova515 195 views 10 slides Dec 24, 2024
Slide 1
Slide 1 of 10
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10

About This Presentation

2 sinf tarbiya fani uchun jamoat transporti mavzusida dars ishlanmasi


Slide Content

TOSHKENT SHAHAR YANGIHAYOT
TUMANI
332-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI
tarbiya fani o’qituvchisi
_______________________________ning

2-sinf tarbiya fanidan 1 soatlik

DARS
ISHLANMASI

Mavzu: Jamoat transportida
Darsning maqsadi:
Maqsad: Ta’limiy: O`quchilarga bugungi mavzuga oid bilim va tushunchalar berish. Yuksak
insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo’lish, hamma millat
vakillariga yaxshi munosabatda bo’lish bilimini shakllantirish
TK2: axborot manbalari (televizor, telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish
FK1 suhbatdoshni tinglash, sukut saqlash va o‘z fikrini to‘g‘ri bayon qilish ;
Tarbiyaviy: Odob-inson ko’rki va ma’naviy boyligi ekanligini va mutafakkir ma’rifatparvarlar
asarlaridagi hikmat, rivoyat va o’g’itlarini, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini,
o’zbekona urf-odat va an’analarining millliy xususiyatlarni
Darsning texnalogik xaritasi
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa

Dars jihozlari:
Tarqatma material, kompyuter, proyektor, slayd, reklama roligi, sandiqcha, sandiqcha ichida
javohirlar, ilmiy tadqiqotlar, qiziqarli masalalar, I, II, III darajali testlar, internet xabarlari
Darsning oltin qoidasi:
HAMJIHATLILIK
O’ZARO FIRK
ALMASHISH
IJODKORLIK TASHABBUSKORLIK
DO’STONA
MUNOSABATDA
BO’LISH
IZLANUVCHANLIK

Baholash mezonlari e`lon qilinadi:
“5” baho-qizil doira,

“4” baho-yashil to`rtburchak,
“3” baho-sariq uchburchak.
5
4
3

Har bir shartni birinchi bo`lib bajargan guruhga ham rag`bat-yashil romb berib boriladi
OLTIN
QOIDALAR

Kitobni ochish uchun kalit nimadan yasalishi kerak?
“Qoida”, “tartib” deganda nimani tushunasiz?
Berilgan yo‘l belgilarining qismlarini birlashtiring

O‘tilgan mavzuni so’rash
Yangi mavzu bayoni
Avtobus bekatida turgan Ozoda bilan Barno kun issiq bo'lganligi uchun muzqaymoq
sotib olishdi va avtobusga chiqishdi.

Barno avtobusga chiqib, maktab sumkasini kovlay boshladi, shu payt avtobus bir silkinib,
uni qalqitib yubordi. Qo'lidagi muzqaymog'i ham tushib, avtobus salonini kir qildi.
Yaxshiyamki, bir yo'lovchi ayol uni ushlab qoldi. Manzilga yetib kelgan Barno avtobusdan
tushayotib sumkasidan oyna oldi va sochlarini tartibga keltira boshladi. Shu vaqt nimaningdir
singan tovushi eshitildi... Bu Barnoning oynasi edi.
O’quvchilarni faollashtirish uchun savol va topshiriqlar
1. Siz nima deb o'ylaysiz, Ozoda bilan Bamo biror bir qoidani buzishganmi?
2. Bamo qanday xavfsizlik qoidalarini buzdi?
4 1. Rasmlar asosida fikr bildiring.
1. To'g'ri:
_____________________________________________
2. Noto'g'ri:
___________________________________________
2. Bu belgi nimani bildiradi? Uni hech yo'lingizda
uchratganmisiz?
Dam olish daqiqasi
Kim chaqqon kim epchil.
Zinzma - zina.

O’TKAZISH BOSQICHLARI
1-bosqich – O’quvchilarga mavzu yuzasidan matn o’qish uchun taklif etiladi.
2-bosqich – O’quvchilarning barchasi matn bilan tanishganiga ishonch hosil
qilingach, ulardan daftarga vertikal chiziq chizish so’raladi. Ikkita ustun hosil
bo’ladi.
3-bosqich – O’quvchilarga daftarning chap ustuniga matndagi tushunchalar va
ularning ta’rifini yozishlari aytiladi.
4-bosqich – O’quvchi o’ng tomondagi ustunga muayyan tushunchaga o’zining
izohini yozadi, ya’ni o’qilgan matndagi tushuncha o’z fikri bilan chog’ishtirib,
umumlashtirib beradi.
5-bosqich – Topshiriq bajarilgach, o’quvchilar (o’z xohishiga ko’ra) bittadan
tushunchani va ularga yozilgan izohni o’qishlari taklif etiladi.
O’quvchilarni darslik, qo’shimcha
manbalarni o’qishga, bilmaganlarini
o’rganishga harakat qilishlariga
yordam beradi.
O’quvchilarni darsga faol
qatnashishlarini ta’minlaydi.
Nimalarni bilishi, yangi mavzu
bo’yicha nimani bilishi zarurligi va
dars davomida nimalarni
o’quvchilar bilganini ko’rsatish
uchun jadval chiziladi.
Bu metodni qo’llashda o’qituvchi
avvaldan qaysi mavzu yoki savolni
shu metod yordamida o’rganishni
aniqlashi zarur.
O’rganilgan mavzu bo’yicha
savollar va ularning javoblarini,
darslikdagi matnni, yangi mavzu
bo’yicha bilish lozim bo’lgan
savollar va ularga javoblarni
tayyorlaydi.
“BILAMAN,
BILMOQCHIMAN,
BILDIM (B/B/B)”.

Shu bilan bugungi darsimizni yakunlaymiz.
Bugungi dars g’oliblarini taqdirlaymiz.
Eng zukko o’quvchi.
Eng bilimdon o’quvchi.
Eng chaqqon o’quvchi.
Eng faol o’quvchi.
O’quvchilar bilimini baholash va rag’batlantirish.
Uyga vazifa:
Transport vositalarini nomlarini o‘rganib keling
Baholash:
Yakka tarzda baholayman.
5
OFARIN
4
BARAKALLA HARAKAT QIL
3
Tags