Athletic track(triloki)

trilokiprasad1 29,645 views 38 slides Sep 12, 2014
Slide 1
Slide 1 of 38
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10
Slide 11
11
Slide 12
12
Slide 13
13
Slide 14
14
Slide 15
15
Slide 16
16
Slide 17
17
Slide 18
18
Slide 19
19
Slide 20
20
Slide 21
21
Slide 22
22
Slide 23
23
Slide 24
24
Slide 25
25
Slide 26
26
Slide 27
27
Slide 28
28
Slide 29
29
Slide 30
30
Slide 31
31
Slide 32
32
Slide 33
33
Slide 34
34
Slide 35
35
Slide 36
36
Slide 37
37
Slide 38
38

About This Presentation

No description available for this slideshow.


Slide Content

ATHLETIC TRACK MARKING PLAN

DEVELOPED BY TRILOKI PRASAD M.P.ED GURU GHASIDAS UNIVERSITY BILASPUR

TYPES OF TRACK SURFACE 1: SYNTHETIC TRACK 2: CINDER TRACK 3: GRASSY TRACK

DIRECTION OF TRACK NORTH WEST EAST SOUTH

POINT TO REMEMBER IN TRACK MARKING 1 : LANE :- Lane is the path through which the athletics run .the width of the lane is 1.22m to 1.25m 2 : LINE :- The markings on both sides of the lane is called line .the width of these lines should be 5cms each . 4 : TRACKS EVENTS :-The competitions which are conducted in the track 3 : TRACK :- Track includes all the lanes.

Methods of finding the total area required for track marking NO.OF LANES ON BOTH SIDES = 8*2 = 16 1:- LENGTH OF STRAIGHT 2:- WIDTH OF LANE 3: - NUMBER OF LANES ( IN STANDARD TRACK THERE SHOULD BE 6 TO 8 – 9 LANES ) 4 : - CURVE DISTANCE RADIUS ( C. D.R ) 5:- EXTRA SPACE 5 MTS

WIDTHS OF LANES = 1.22MTS ONE C.D.R = 36.50 MTS ONE STRAIGHT = 84.39 MTS TOTAL LENGTH = ( ONE STRAIGHT ) + (2 * C.D.R ) + ( WIDTH OF LANE * NO. OF LANES ) + ( 2 * EXRTA SPACE ) TOTAL AREA = TOTAL LENGTH * TOTAL WIDTH

ONE EXTRA SPACE = 5 MTS ( ON BOTH SIDES ) TOTAL LENGTH = 84.39 + (2 * 36.50 ) + ( 1.22 * 16 ) +( 2* 5) = 84.39 + 73 + 19.52 + 10 = 186.91 MTS TOTAL WIDTH = ( WIDTH OF LANE * NO. OF LANES ) + ( 2* C.D.R.) + ( 2* EXTRA SPACES ) = 1.22 * 16 ) + ( 2* 36.50 ) + 2* 5)

THE TOTAL AREA NEEDED FOR A TRACK = TOTAL LENGTH * TOTAL WIDTH = 186.91 * 102.52 = 19162.013 SQUARE MTS = 19.52 + 73 + 10 = 102.52 MTS

METHOD OF FINDING THE TOTAL AREA FOR AN ATHLETICS TRACK MINIMUM RADIUS = 35 MTS MAXIMUM RADIUS = 38 MTS MEAN RADIUS = 35+ 38 / 2 = 73 / 2 = 36.50

WHAT IS ACTUALLY USED FOR MARKING THE TRACK IS CALLED CURVE DISTANCE RADIUS OR MARKING DISTANCE RADIUS 2:- CURVE DISTANCE RADIUS ( C.D.R.) IT IS THE IMAGINARY LINE THROUGH WHICH THE ATHLETE IS SUPPOSED TO RUN 1:- RUNNING DISTANCE RADIUS ( R. D.R ) TYPES OF RADIUS IN ATHLETICS TRACK

THE METHOD TO FIND CURVE IF CURVE DISTANCE RADIUS ( C.D.R.) IS KNOWN C.D.R. = 36.50 MTS R.D.R = C.D.R + 0.30 MTS 36.80 MTS CIRCUMFERENCE OF CURVE = 2^r r = 36.80 MTS ^ = 3.14159 = 2* 3.14159 * 36.80 = 231.22 MTS

1.12M 2.34M 3.56M 4.78M 6.00M R.D.R 36.80 R.D.R 37.92 R.D.R 39.14 R.D.R 40.36 R.D.R 41.58 R.D.R 42.80 R.D.R = C.D.R + 0.30 MTS C.D.R = R.D.R – 0.30 MTS R.D.R = 36.80 MTS

METHOD TO FIND OUT STRAIGHT WHEN CIRCUMFERENCE OF THE CURVES IS KNOWN TOTAL LENGTH OF THE TRACK = 400 MTS TOTAL LENGTH OF CURVES = 231.22 MTS ONE CURVE LENGTH = 231.22/ 2 = 115.61 MTS

ONE STRAIGHT LENGTH = 168.78/ 2 = 84.39 MTS TOTAL LENGTH OF THE STRAIGHTS = 400 – 231.22 = 168.78 MTS

METHOD TO FIND OUT CURVES WHEN LENGTH OF THE STRAIGHT IS KNOWN TOTAL LENGTH OF TRACK = 400 MTS TOTAL LENGTH OF ONE STRAIGHT = 84.39 MTS TOTAL LENGTH OF TWO STRAIGHT = 84.39 + 84.39 MTS = 168.78 MTS

TOTAL CIRCUMFERENCE OF THE CURVES IS = 231.22 MTS LENGTH OF ONE CURVE = 231.22 / 2 = 115.61 MTS TOTAL LENGTH OF CURVES = 400 – 168.78 = 231.22 MTS

METHOD TO FIND OUT RADIUS WHEN CIRCUMFERENCE OF THE CURVES KNOWN NUMBER OF CURVES IS TWO LENGTH OF ONE CURVE =115.61 MTS LENGTH OF TWO CURVES 115.61 + 115.61 = 231.22 MTS

R = 36.80 MTS = 36.7998 MTS R = 231.22/ 2* 3.14159 = 231.22/ 6.28318 ^ = 3.14159 CIRCUMFERENCE = 231.22 MTS R = CIRCUMFERENCE / 2^ FORMULA OF FINDING THE RADIUS

CIRCUMFERENCE OF CURVES = 231.22 MTS STRAIGHT LENGTH = 84.39 + 84.39 = 168.78 MTS RADIUS OF CURVES = 36.80 MTS

LANES MARKING 1.21-1.23mts 1.21-1.23mt s 1.21-1.23mts

PYTHEGORUS THEOREM OR BI – SECTOR 3 - 4 – 5 6 -8 – 10 9 – 12 – 15 BASE + PERPENDICULAR  = HYPOTENUSE  A  + B  = C   3 + 4  5 9 + 16 = 25 25

PYTHEGORUS THEOREM FORMULA P A O 5 MTS 3 MTS 5 MTS 4 MTS 4 MTS 3 MTS

BI- SECTOR METHOD

84.39MTS 42.26MTS 36.50MTS 1.22 * 8 9.76MTS 36.50MTS 400 MTS STANDARD TRACK

Method of pegging the nails for accurate measurement

LANE 2 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^ W = 1.22 MTS N = 2 ^ = 3.14159 = [ 1.22 ( 2 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159 = [ 1.22 *1 – 0.1O ] * 6.28318 = 1.12 * 6.28318 = 7.04 MTS LANE 1 = NO STAGGER

LANE 3 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^ W = 1.22 MTS N = 3 = [ 1.22 ( 3 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159 = [ 1.22 *2 – 0.1O ] * 6.28318 = [ 2.44 – 0.10 ] * 6.28318 = 2.34 * 6.28318 = 14.70 MTS

LANE 4 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^ W = 1.22 MTS N = 4 = [ 1.22 ( 4 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159 = [ 1.22 *3 – 0.1O ] * 6.28318 = [ 3.66 – 0.10 ] * 6.28318 = [ 3.66 – 0.10 ] * 6.28318 = 22.37 MTS

LANE 5 = [ W ( N -1 ) – 0.10 ] 2 ^ W = 1.22 MTS N = 5 = [ 1.22 * 4 – 0.10 ] * 6.28318 = [ 1.22 ( 5 – 1 ) – 0. 10 ] 2 * 3.14159 = 30 .03 MTS

= 37 .70 MTS = [ 1.22 * 5 – 0. 10 ] 2 * 3.14159 = [ 1.22 ( 6 – 1 ) – 0. 10 ] 2 * 3.14159 N = 6 W = 1.22 MTS LANE 6 = [ W ( N – 1) – 0. 1O ] 2 ^

LANE 7 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ] 2 ^ W = 1.22 MTS N = 7 = [ 1.22 ( 7 – 1 ) - 0 .10 ] 2 * 3.14159 = [ 1.22 * 6 – 0.10 ] * 6.28318 = 45.36 MTS

53.03 MTS = 1.22 * 7 – 0.10 ] 2* 3.14159 = [ 1.22 ( 8 – 1 ) - 0 .10 ] 2 * 3.14159 N = 8 W =1.22 MTS LANE 8 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ] 2 ^

THE FORMULA FOR FINDING THE HALF STAGGER HALF STAGGER = FULL STAGGER / 2 LANE NO STAGGER 1 0.00MTS 2 3.52MTS 3 7.35MTS 4 11.18 MTS 5 15.01 MTS 6 18.85MTS 7 22.68MTS 8 26.51MTS

400 M STANDARD TRACK 0.0mts 7.04mts 14.70mts 22.37mts 30.03mts 37.70.mts 45.36mts 53.03mts

THANK YOU TO BE CONTINUE......
Tags