Calculate electricity bill

NITIKSHA7 1,700 views 7 slides Nov 27, 2020
Slide 1
Slide 1 of 7
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7

About This Presentation

In this you will learn how to calculate electricity bill.
If you have any query regarding this then go to my you tube channel - https://yBtq6PboDTgwoutu.be/

if you like then like, share and subscribe my you tube channel (#nexuspotential)


Slide Content

What is tariff?
Thetariffisthemethodsofchargingaconsumerfor
consumingelectricpower.

Different charges for domestic consumer
•Fixed charges
•Energy charges
•Fuel charges
•ED charges
ThetariffdoesnotincludeFuelPowerPurchasePriceAdjustment
(FPPPA)ofRs0.5/unitandElectricityDutyof15%.
Becarefulthatiftheactualdemandexceedsthesanctioned
demand,thenthefixedcharge/kWwillincreasedependingonthe
state,andsometimestheexcessenergybillispainfulwhenitis
witharrearsof1-2years.
Up to and including 2 kWRs. 15/-per month
Above 2 to 4 kW Rs. 25/-per month
Above 4 to 6 kW Rs. 45/-per month
Above 6 kW Rs. 70/-per month

Energy charges
•0 -50 units = 305 paisa / unit = 3.05 * 50 = 152.5 Rs.
•51-100 units = 350 paisa / unit = 3.50 * 50 = 175Rs.
•101 -250 units = 415 paisa / unit = 4.15 * 150 = 622.5Rs.
________________________________________________
•So, Total energy charges = 152.5 + 175 + 622.5
= 950 Rs.
First 50 units 305 Paise per Unit
Next 50 Units 350 Paise per Unit
Next 150 Units 415 Paise per Unit
Above 250 Units 520 Paise per Unit

Fuel Charges and Electricity Duty
charge
•Fuel charges @ 200 paisa = 250 * 2 = 500 Rs.
•Electricity Duty charge @ 15 paisa
= (Fixed charge + Energy charge + fuel charge) * 0.15
= ( 30 + 950 + 500 ) * 0.15
= 222 Rs.

Total Amount Due = Fixed Charge + Energy charge + Fuel charge +
Electricity Duty charge
= 30 + 950 + 500 + 222
= 1702 Rs.