Contoh RPH bagi sesi 2024/2025 untuk rujukan semua guru
amadsoo1982
12 views
8 slides
Apr 29, 2025
Slide 1 of 8
1
2
3
4
5
6
7
8
About This Presentation
Rancangan pengajaran harian
Size: 97.38 KB
Language: none
Added: Apr 29, 2025
Slides: 8 pages
Slide Content
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 4Z
MINGGU 4
TARIKH 4/3/2025 MASA 11.30-12.30
HARI
Selasa
KELAS 4Z
TEMA
Kemahiran Saintifik
TAJUK
Menggunakan Perhubungan Ruang dan Masa
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian sesuatu fenomena atau
peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
KEMAHIRAN TMK
1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
ASPIRASI MURID
Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.Menggunakan tiga perhubungan ruang dan masa dengan
menyusun kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa mengikut
kronologi berdasarkan masa
Murid dapat:
1.Murid menggunakan __ daripada tiga perhubungan ruang dan
masa dengan menyusun kejadian sesuatu fenomena atau
peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1.Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.
2.Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
☐___ / ___ orang murid
dapat menguasai objektif
pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid
tidak menguasai objektif
pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
***Murid yang memberi
pandangan dan jawapan
akan diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1.Murid menganalisis dan memahami teks dan gambar.
2.Murid memahami penerangan guru mengenai perhubungan ruang dan masa dan kemahiran memerihalkan
perubahan kejadian berdasarkan perubahan parameter
3.Murid menerangkan perubahan sebatang aiskrim yang diletakkan di bawah matahari selama 20 minit
4.Murid menjalankan eksperimen doh dan masa.
5.Murid menerangkan hasil eksperimen. Sharing (Berkongsi)
6.Murid memahami penerangan guru mengenai doh.
7.Murid menjawab soalan uji minda dari guru.
8.Murid membincangkan mengenai perubahan parameter belon. Free Discussion (Perbincangan Bebas)
9.Murid mencatatkan hasil perbincangan di buku tulis.
10.Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT)
11.Murid menyiapkan latihan yang diberikan oleh guru.
12.Murid bersama guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1.Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2.Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 6-7 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat
STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Menilai
PETA PEMIKIRAN
Peta Buih
EMK: NILAI
Kerajinan
KB
Mengaplikasikan
EMK: ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Sains dan Teknologi
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENILAIAN
TP1
Tidak dapat
menguasai
pengetahuan
berkaitan
tajuk dan
tidak dapat
menjawab
soalan.
TP2
Boleh
memahami
pengetahuan
berkaitan tajuk
dan menjawab
soalan dengan
bimbingan
guru.
TP3
Boleh
memahami
tetapi masih
tidak boleh
menguasai
pengetahuan
tanpa
bimbingan
guru.
TP4
Boleh
menguasai
pengetahuan
berkaitan dan
menjawab
soalan dengan
baik.
TP5
Boleh
menguasai
pengetahuan
dan menjawab
soalan berserta
contoh.
TP6
Boleh menguasai
pengetahuan
berkaitan tajuk
dan bersoal jawab
dengan lancar,
membantu rakan
lain dan menjadi
model teladan.
TINDAKAN SUSULAN MURID
Pengayaan
Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengukuhan
Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1.Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2.Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3.Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 4Z
MINGGU 4
TARIKH 5/3/2025 MASA 11.00-12.00
HARI
Rabu
KELAS 4Z
TEMA
Kemahiran Saintifik
TAJUK Mentafsir Data
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat
pada data untuk membuat penerangan.
KEMAHIRAN TMK
1.5 Menggunakan fitur Mail-merge.
ASPIRASI MURID
Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.Mentafsir tiga data dengan memilih idea yang relevan tentang
objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data untuk
membuat penerangan.
Murid dapat:
1.Murid mentafsir __ daripada tiga data dengan memilih idea yang
relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada
data untuk membuat penerangan.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1.Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.
2.Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
☐___ / ___ orang murid
dapat menguasai objektif
pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid
tidak menguasai objektif
pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
***Murid yang memberi
pandangan dan jawapan
akan diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1.Murid menganalisis dan memahami teks dan gambar.
2.Murid mengimbas kembali mengenai tafsiran data.
3.Murid membentuk kumpulan kecil.
4.Murid mentafsir data di buku dengan bimbingan guru.
5.Murid mentafsir data lain dalam kumpulan. Name It (Namakannya)
6.Murid berbincang hasil tafsiran dan perbincangan berdasarkan data dengan kumpulan 2 dan 3. Envoys
(Utusan)
7.Murid menyiapkan lembaran kerja mengenai kekuatan daya magnet.
8.Murid berbincang dan mentafsir data.
9.Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT)
10.Murid menyiapkan latihan yang diberikan oleh guru.
11.Murid bersama guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1.Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2.Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 9 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat
STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Menilai
PETA PEMIKIRAN
Peta Buih
EMK: NILAI
Kerajinan
KB
Mengaplikasikan
EMK: ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Sains dan Teknologi
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENILAIAN
TP1
Tidak dapat
menguasai
pengetahuan
berkaitan
tajuk dan
tidak dapat
menjawab
soalan.
TP2
Boleh
memahami
pengetahuan
berkaitan tajuk
dan menjawab
soalan dengan
bimbingan
guru.
TP3
Boleh
memahami
tetapi masih
tidak boleh
menguasai
pengetahuan
tanpa
bimbingan
guru.
TP4
Boleh
menguasai
pengetahuan
berkaitan dan
menjawab
soalan dengan
baik.
TP5
Boleh
menguasai
pengetahuan
dan menjawab
soalan berserta
contoh.
TP6
Boleh menguasai
pengetahuan
berkaitan tajuk
dan bersoal jawab
dengan lancar,
membantu rakan
lain dan menjadi
model teladan.
TINDAKAN SUSULAN MURID
Pengayaan
Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengukuhan
Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1.Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2.Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3.Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
MATEMATIK TAHUN 3K
Tarikh 6/3/25 - Khamis
Kelas 3K
Masa 12.00-1.00
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard
Kandungan
1.5Menganggar
Standard
Pembelajaran
(i) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
(a) menyatakan kuantiti,
(b) menggunakan perkataan “lebih daripada” dan ‘kurang
daripada”.
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah
Aktiviti
Anggar bilangan objek (Buku teks – Muka surat 15)
1.Murid menganggar jumlah objek yang dinyatakan guru.
2.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3.Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 10)
4.Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
EMK
Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Refleksi Pada akhir pengajaran;
17 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
Tarikh 7/3/25 - Jumaat
Kelas 3K
Masa 9.10-10.10
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard
Kandungan
1.5Membundarkan sebarang nombor kepada puluh dan ratus
terdekat
Standard
Pembelajaran
(i)Membundarkan sebarang nombor hingga 10000 kepada
puluh dan ratus yang terdekat
(ii)Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membundarkan sebarang nombor hingga 10000 kepada
puluh dan ratus yang terdekat.
Aktiviti
Bundarkan nombor (Buku teks – Muka surat 17)
1.Murid membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan
ribu terdekat.
2.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3.Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 9)
4.Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
EMK
Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
16 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 1 murid
yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 4Z
MINGGU 4
TARIKH 7/3/2025 MASA 11.00-12.00
HARI
Jumaat
KELAS 4Z
UNIT
Mengenali Sejarah
TAJUK Sumber Sejarah
Kaedah Penyelidikan Sejarah
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Pengertian dan Kemahiran Ilmu Sejarah
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengenal pasti sumber dalam sejarah.
1.1.3 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah
K 1.1.9 Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk
generasi akan datang
KEMAHIRAN TMK
1.2 Menyisip kotak teks, imej, jadual, audio atau video.
ASPIRASI MURID
Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF, KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1.Mengenal pasti dua sumber dalam sejarah.
2.Menjelaskan tiga kaedah penyelidikan sejarah
3.Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk
generasi akan datang
Murid dapat:
1. Murid mengenal pasti ___ daripada dua sumber dalam sejarah.
2. Murid menjelaskan __ daripada tiga kaedah penyelidikan sejarah
3. Murid menghurai __ daripada tiga kepentingan memelihara
sumber sejarah untuk generasi akan datang
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1.Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.
2.Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
Semua orang murid dapat
menguasai objektif
pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
pengukuhanAKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1.Murid membaca teks yang ada pada halaman 6.
2.Murid memberi sepenuh perhatian kepada penerangan guru mengenai sumber sejarah.
3.Murid memahami perbezaan sumber primer dan sumber sekunder.
4.Murid mencatatkan sumber primer dan sumber sekunder di lembaran kerja yang diberikan.
5.Murid mendapat kertas yang mempunyai satu maklumat berkaitan sumber sejarah dan kepentingan
penggunaan sumber sejarah.
6.Murid membantu guru menulis/menampal jadual besar di papan hitam mengenai sumber primer, sumber
sekunder dan kepentingan menggunakan sumber sejarah.
7.Murid menawarkan diri untuk meletakkan/menampalkan maklumat yang mereka dapati pada bahagian yang
dilabelkan. Post It Notes (Nota tampalan)
8.Murid mendengar penerangan guru mengenai kaedah penyelidikan sejarah.
9.Murid menulis peta minda mengenai tiga kaedah penyelidikan untuk lebih memahami yang dipelajari.
10.Murid membentangkan sejarah diri secara bergilir-gilir dengan pasangan. Presentations (Persembahan) -
Pasangan
11.Murid mencatatkan maklumat mengenai pasangan.
12.Murid menghuraikan tiga kepentingan memelihara sumber sejarah untuk generasi akan datang.
13.Murid melakukan perbincangan bersama guru untuk mengukuhkan lagi pemahaman.
14.Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT)
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1.Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2.Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 6-9 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Tekun, Teliti, Terampil
STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Memahami
PETA PEMIKIRAN
Peta Bulatan
EMK : NILAI
Kerajinan
KB
Mengecam
EMK : ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Kemasyarakatan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENILAIAN
TP1
Tidak dapat
menguasai
pengetahuan
berkaitan
tajuk dan
tidak dapat
menjawab
soalan
TP2
Boleh
memahami
pengetahuan
berkaitan
tajuk dan
menjawab
soalan
dengan
bimbingan
guru
TP3
Boleh
memahami
tetapi masih
tidak boleh
menguasai
pengetahuan
tanpa
bimbingan
guru
TP4
Boleh
menguasai
pengetahuan
berkaitan dan
menjawab
soalan dengan
baik.
TP5
Boleh
menguasai
pengetahuan
dan menjawab
soalan berserta
contoh.
TP6
Boleh menguasai,
pengetahuan
berkaitan tajuk dan
bersoal jawab
dengan lancar,
membantu rakan
lain dan menjadi
model teladan.
TINDAKAN SUSULAN MURID
Pengayaan
Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengukuhan
Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1.Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2.Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3.Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
Tarikh 10.3.25 - Isnin
Kelas 3K
Masa 12.00-1.00
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Nombor hingga 10000
Standard
Kandungan
1.5 Membundarkan sebarang nombor
Standard
Pembelajaran
(i)Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada
puluh, ratus dan ribu yang terdekat.
(ii)Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh
suatu nombor hingga 10 000 yang telah dibundarka
kepada puluh, ratus dan ribu terdekat
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada
puluh, ratus dan ribu yang terdekat.
2. Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu
nombor hingga 10 000 yang telah dibundarka kepada
puluh, ratus dan ribu terdekat
Aktiviti
Bundarkan nombor (Buku teks – Muka surat 19)
1. Aktiviti pengukuhan.
2. Murid membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan
ribu terdekat.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
aktiviti – Muka surat 9)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
EMK
Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan
EMK: Keusahawanan
BBB Buku teks, buku aktiviti
Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi akan datang.