delta_dunarii_clasa_a_viiia_proiect 2.doc.

v3319690 15 views 5 slides Dec 03, 2024
Slide 1
Slide 1 of 5
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5

About This Presentation

proiect didactic la geografie


Slide Content

CLASA a VIII-a
PROFESOR -
OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI
SUBIECTUL LECTIEI – Delta Dunarii
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE
1 Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2.Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
3. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
4. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului
geografic
COMPETENTE SPECIFICE
1.2 Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.5. Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografic utilizând termeni
geografici
3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice a
României
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
4.2 Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
6.1 Explicarea importanţei mediului geografic al României pentru om şi societate
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu
harta si manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, manualul, imagini din Delta Dunării
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia Romaniei ” cls. a VIII-a

DESFASURAREA LEC IEI
Ț
Comp
eten e
ț
Doza
re
Momentele
lectiei
Activ. de predare - invatareStrategii
didactice
Evaluare
Actv. prof. Actv. elevilor
1

Organiz.
clasei
- verif. prezentei
elevilor
- aranjeaza
materialului
necesar lectiei
Pregatirea
caietelor si a
docum. scolare
ObservareaAtentionare
Aprecieri
5

Verif. orala a
cunostint. din
lectia anter.
cu titlul
“Campia de
Vest” prin
intreb. scurte
Adreseaza
interogatii de
control privitoare la
continuturile
predade si invatate
anterior
-Care este pozitia
geografica a
Campiei de Vest?
- descrieti modul de
formare a campiilor
- unde se intalneste
altitudinea maxima
din aceasta unitate
-Ce tipuri de câmpii
apar aici?
-Care sunt
subdiviziunilor
Campiei de Vest?
Asculta,
analizeaza,
gandesc si
formuleaza
raspunsurile
asteptate, fiind
indrumati de prof.

Dialogul

Analiza
raspunsuril
or,
stimularea
elevilor si
evaluarea
rezultatelor
invatarii
1

– 2

Anun area
ț
temei
Cere elevilor sa
observe Harta fizica
a Romaniei si
intreaba care este
cea mai noua si mai
joasa unitate de
relief din tara.
În această oră o să
discutăm despre
Delta Dunării
Elevii gandesc si
raspund ca cel
mai noua si mai
joasa unitate de
relief de pe
teritoriul tarii este
Delta Dunarii si
dupa aceea indica
pe harta
Elevii noteaza
titlul lectiei pe
caiete
Conversatia
euristica
Observarea
comportam
entului
elevilor,
stimularea
participarii
elevilor la
formularea
raspunsului
C1
20
’ –
25

Dirijarea
predarii -
invatarii
Sa citim harta
fizica a Romaniei si
sa precizam pozitia
geografica. a Deltei
Dunarii
Formuleaza
raspunsuri sub
indrumarea prof.
Descoperire
a dirijata
Observarea
Provoaca
participarea
tuturor
elevilor si
ii
determina

sa
dialogheze
C2
- profesorul cere
elevilor sa analizeze
harta fizica a
Romaniei sa isi
exprime parerea
despre modul cum
s-a format Delta
Dunarii?
Profesorul noteaza
la tabla schema
lectiei
- s-a format prin
colmatarea unui
vechi golf al Mării
Negre din
aluviunile aduse de
fluviu şi a mării
prin actiunea
curentilor marini
- elevii analizeaza
materialele
expuse si raspund
sub indrumarea
profesorului .
- Reflecteaza
- Sub indrumarea
prof.elevii îşi
notează
informaţiile
despre
geneza Deltei
Dunarii
Conversatia
Descoperire
a
Lucru cu
manualul si
harta
Idem
C3
Profesorul le cere
elevilor sa
indentifice 3
cracteristici ale
reliefului analizand
hata si textul
manualului .
Elevii analizeaza
materialele
supuse analizei si
indentifica
carcteristicile
reliefului deltaic
- este o câmpie în
formare, alt.max
12,4m
- reliful este
format din :
-grinduri – forme
pozitive – 13%
-lacuri, bălţi,
braţe –relief
negativ
Grindurile sunt
după modul de
formare:
Longitudinale:
Continentale:
Fluvio-maritime:
Elevii explica
notiunile sesizate,
le mentioneaza si
aplica in alte
situatii
cunostintele
invatate.
Idem
Provoaca
participarea
tuturor
elevilor si
ii
determina
sa
dialogheze,
sa se
autoevalue
ze sau sa
evalueze
raspunsuril
e date de
alti colegi.

8

-
9

Atingerea
feed-
backului
Explicati
diversitatea elem.
geografice specifice
Deltei Dunarii
Profesorul solicita
elevilor sa
recunoasca pe harta
din manual
principalele brate
ale Dunarii
Reanalizeaza,
sintetizeaza si
explica varietatea
acestor elem.
geografice ale
Deltei Dunari .
Elevii numesc de
pe harta
principalele brate
ale deltei si
totodata vin la
harta sa le indice;
Exercitii
geografice
Lucru cu
harta
Stimularea
participarii
elevilor,
analiza
raspunsuril
or si
evaluarea
prin note.
C4
10

Asigurarea si
intensificarea
retentiei si
transferului
cunostintelor
Completati fisa de
lucru cu
informatiile
corespunzatoare.
Selecteaza
informatiile
pentru
completarea
schitei si
formularea
corecta a
raspunsurilor.
Interogatiile
de control si
dialogul.
Evaluarea
finala
1

-

2

Precizarea
activitatilor
pe care elevii
le vor
desfasura
acasa
Noteaza elevii care
au dat raspunsuri pe
parcursul orei
Comunica
sugestiile si
continuturile ce vor
fi parcurse spre
studiu.
Asculta si
noteza.pe caiet
tema pentru acasa
Explicarea

SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla

Delta Dunarii
1.Poziţia geografică şi limitele :
-în SE ţării, la vărsarea Dunării în Marea Neagră
-în N graniţa cu Ucraina ( Campia Bugeacului )
-în E Marea Neagră
-în S şi SV Podişul Dobrogei
2. Caracteristici generale ( aspecte specifice ) :
- are o suprafaţă de 4340 km pătraţi, împreună cu Complexul lagunar Razim
- este cea mai nouă unitate de relief a ţării ;
- este o campie in formare cu o altitudine max de 12,4m
- se află într-o continuă evoluţie ;
- s-a format prin colmatarea unui vechi golf al Mării Negre din aluviunile aduse de fluviului şi a
actiunii mării prin curentii marini ;
- are altitudini între 0,5 m şi 12 m în Grindul Letea ;
- este formată din suprafeţe de apă şi suprafeţe de uscat .
* Suprafeţele de uscat sunt reprezentate prin :
Grinduri - continentale : Chilia
-fluvio –maritime sau transversale : Letea , Caraorman , Sărăturile
- fluviale situate deoparte si de alta a ratelor
Ostroave : Tătaru , Babina ,Cernovca
Suprafetele de uscat doar reprezinta doar 13% din suprafata totala a Deltei Dunarii
* Suprafeţele de apă sunt reprezentate prin :
Braţele Dunarii :
- Chilia – care transportă 60% din volumul de apă, având o lungime de 117 km
la gura de vărsare formându-se delta secundară care înaintează în mare anuale cu 80 m
- Sulina –care transportă 18,8% din volumul de apă având o lungime de 63 km, regularizat
şi dragat în permanenţă este singurul navigabil, la gura de vărsare se formează „bara de la Sulina” o
depunere de sedimente datorită decantării bruşte a aluviunilor la contactul cu apel
- Sfântul Gheorghe - care transportă 21,2% din volumul de apă, având în trecut o lungime
de 108 km , prin rectificări ale cursului a ajuns la 63,7 km
depresiuni în care s-au format lacuri s-au lagune:
-Complexul Lagunar Razim-Sinoe ce cuprinde lagunele: Razim, Sinoe, Zmeica, Golviţa
şi lacurile: Dranov, Babadag, Agighiol, Zătonul Nou, Leahava
-lacuri între Sulina-Sf.Gheorghe:Roşu, Puiu, Uzlina, Isac, Gorgova, Lumina
-lacuri între Chilia-Sulina: Furtuna, Trei Iezere, Babina, Merhei, Lopatna, Matiţa
Canale : Dranov , Dunavăţ construite antropic
delta secundară de la gura de vărsarea Br. Chilia
Delta Dunarii o rezervatie a Biosferi unica in lume –paradisul pasarilor
Prezinta importanta economica: cea mai importanta zona piscicola (sturioni, crap, somn,
stiuca, salau, scrubie, etc.), vanat (rate, gaste, vidre, vulpe, nurca, mistret, etc.), exploatari de
stuf pentru celuloza, culturi agricole (porunmb), cresterea animalelor (porci), navigatie
(Sulina, Chilia, Sfantul Gheorghe)