ПРОТОКОЛ
от наблюдение на урок по математика
в …. клас
базово училище Петко Славейков 1 клас
Базов учител : г-жа Асгорова
Стажант-педагог Ивет Великова курс 3-ти , ф.№ 2205013635
Глобална тема СЪБИРАНЕ И ИЗВАЖДАНЕ НА
ЧИСЛАТА ДО 20 БЕЗ ПРЕМИНАВАНЕ
Тема на урока СЪБИРАНЕ И ИЗВАЖДАНЕ НА
ЧИСЛАТА ДО 20 БЕЗ ПРЕМИНАВАНЕ
Вид на урока Затвърдяване на урока
Основни термини Събиране; изваждане; събираеми; сбор; триъгълник; квадрат;
правоъгълник
Нагледни дидактически средства Учебник по математика
Цели на урока Да се затвърдят знанията и уменията за събиране и изваждане на
числата до 20 без преминаване.
Да се формира умение за измерване на страните на триъгълник.
Да се формира умение за моделиране с числов израз на текстова задача
Очаквани резултати Ученикът:
Извършва действията събиране и изваждане на числата до 20 без
преминаване.
Измерва страните на триъгълник в см.
Решава текстова задача.
Очаквани компетентности Събиране и изваждане на числата до 20 без преминаване (1 и 2 задача)
Решаване на тексстова задача
Методи на обучение Беседа, практическа работа
Методи на проверка и оценка
знанията на учениците
Ход на урока:
Актуализиране и затвърдяване на познати знания
Упражнения и приложение на знанията за решаване на математически и
нематематически задачи.
№ Дидактическа
задача
Дейности на учителя Дейности на
учениците
Забележки
Устно смятане
Верижка от
пролетни цветя
Учителката е направила на дъската
верижка от пролетни цветя,която
започва с 10 и завършва с 10.
Децата пресмятат
верижката
Припомняне на
познати (стари)
знания.
Геометрични
фигури.
Нарисувана е на дъската геометрична
къщичка, децата трябва да преброят
фигурите и да отбележат съответните
връхчета и страни.
Въпрос: Какви са страните с еднаква
дължина
Децата отговарят :
квадрат
Текстова задача
Учителката прочита текстовата
задача : на децата Ели имала 16 ябълки
от тях 11 са жълти, колко са червените?
Въпрос: Търсят се червените ябълки
Децата решават
задачата с
действие
изваждане
16-11= 5 червени
ябълки.
Математическа
диктовка ,задачит
е са в две колони
Учителят диктува задачите на децата.
12+2=
14+3=
17+2=
15+3=
14+4=
19-2=
Заедно правят устна проверка на
решените от децата задачи.След това
отварят учебника.
Децата пишат.
Основна част и
въвеждане на
темата
Учителката показва на децата 1-ва
задача от учебника. На илюстрацията
пред тях има момче и момиче. Пред тях
има 20 кубчета червени.Тогава те
стават точно толкова колкото има в
съседната жълта кулона? Учителката
пита колко кубчета виждат на
илюстрацията?Следващия въпрос на
учителката е
Колко кубчета е преместило
момченцето,за да останат 15?
Децата
преброяват и
казват,че са 20. И
отговарят на
следващия
въпрос. След това
правят проверка с
израза на дъската
15+5=20
2.Задача.
Намиране на
Неизвестно число.
Учителка представя на децата втора
задача:
Момичето от илюстрацията играе с
червената пионка и се намира на
16.позиция. Колко трябва да покаже
хвърленото зарче ,за да достигне до
финала при 20 позиция.? 16+?=20
Момчето играе със синята пионка и се
намира на 18.позиция.Колко трябва да
покаже хвърленото зарче,за да достигне
на финала - 20.позиция
Децата отговарят:
16+4=20
18+?=20
18+2=20
3.Самостоятелна
работа по
задачите.
Намиране на
неизвестно число
Задача 3 е за самостоятелна работа Децата намират
неизвестно число
4. Геометрична
задача
Измерете страните на триъгълника и
запишете дължините им
Дете прочита
условието на
задачата.Всички
измерват
дължините на
страните и
коментират
5. Затвърждаване
на уменията за
събиране и
Учителката задава въпроси откъде да
Започнат.
Децата казват,че
започват от
числата ,които са
изваждане. известни и ,че
тръгват от горе
надолу и попълват
липсващите числа
в пирамидата.
6.Текстова задача
Припомнят 5-те стъпки за решаването
им . Кое действие ще използваме ,за да
решим задачата.
Дете чете 6-та
задача в учебника.
Събиране.
7. Затвърдяване
на новото знание
Обобщаваща
преценка на
усвоените знания
в урока по
математика
Учителката е подготвила игра за
децата, чрез която те затвърдяват и
обобщават наученото .
Задава домашна работа и прави
преценка на това как е минал урока и
как са се представили децата.
След това се
разделят на групи
и решават
поставените от
учителя задачи.Те
са от вида :
намислих едно
число… Децата
решават задачи от
учебната тетрадка.
ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по Математика за IV клас
I. ТЕМА: Събиране и изваждане на числа от вида 3000+200; 3200-200; 3200-200; 3200-3000
II. ВИД НА УРОКА: За усъвършенстване и затвърдяване на знания и умения.
III.ЦЕЛИ:
Да се изведат и усвоят начините за събиране и изваждане на числа от вида 3000+200; 3200-
200; 3200-200; 3200-3000
IV.МЕТОДИ НА РАБОТА:
Беседа, демонстрация, упражнения, упражнение, методи за работа с учебник и електронен
учебник;
V.ФОРМА НА ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНАТА ДЕЙНОСТ:
Фронтална, групова, индивидуална.
VI. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Ученикът:
извършва аритметичните действия събиране и изваждане с числата от посоченият вид;
прави проверка на изваждане със събиране;
намира неизвестен компонент при събирането и изваждането;
записва числови изрази по математически текст и намира стойностите им;
моделира с числови изрази текстова задача, зададена в косвена форма;
решава задача с геометрично съдържание.
VII. ПРЕДВАРИТЕЛНА ПАДГОТОВКА:
На учителя:
Учебник по Математика
Електронен учебник
Учебна тетрадка
VII.ДИДАКТИЧНИ МАТЕРИАЛИ:
Учебник по математика за четвърти клас, учебна тетрадка към учебника.
VII.ХОД НА УРОКA:
Структурни
елементи на
урока
Дейност на учителя Дейност на децата
1.Организация
на класа за
работа
-Добър ден, ученици!
Пригответе се за часа по математика. Извадете
учебника, учебната тетрадка и тетрадката за
работа в клас.
/Проверка на домашна работа./
Добър ден!
2.Актуализация
на стари знания
-Вече в рамките на няколко часа с вас
изучавахме събиране и изваждане на числата
до милион без преминаване. За да упражним
натрупаните знания съм ви подготвила задачи
на дъската. Ще посочвам кой да излезе и да
реши задачата.
Урокът започва с решаване на задачи на децата от
електронния учебник. Всеки ученик излиза на дъската и
попълва в съответната рамка.
Затвърдяваме уменията и знанията на учениците за
събиране и изваждане на многоцифрени числа без
преминаване.
-Чудесно! Справихте се отлично с
пресмятането на изразите с именувани числа.
3.Мотивирано
поставяне на
темата
-Ученици, отворете учебника на страница 39.
Този час с вас ще решаваме задачи вида:
3000+200; 3200-200; 3200-3000. Запишете
темата за днес: Събиране и изваждане на числа
от вида: 3000+200; 3200-200; 3200-3000.
-Погледнете към дъската! Това е десетичният
състав на числото 3200! Разгледайте от какво
се състои то и пресметнете колко общо са
кубчетата!
3000+200=?
-Ще запишем така:
3000+200=3 хил.+2 стот.=3200
-Да разгледаме и следващият случай!
3200-200=?
-Сега ще представя разликата на числата 3200-
200!
Числото 3200 се състои от 3хил. и 2 стот.,
затова от 3200, като се извади 200, т.е. 2
стотици, се получава 3 хил., т.е. числото 3000.
3200-200=3 хил. +2 стот.-2стот.=3хил.
-Да разгледаме и последният случай 3200-3000!
-Числото 3200 се състои от 3 хиляди и 2 стотици.
-При този случай също се използва, че числото
3200 се състои от 3хил. и 2 стот., затова от
3200, като се извадят 3 хил. , ще останат 2
стот. , т.е. числото 200.
3200-3000=3хил.+2стот.-3хил.=2стот.=200
4.Затвърждаване
на знания
-Хайде сега да видя какво сте разбрали и вие!
Да решим подточка „г“ на дъската!
-При 2 задача се пресмятат разлики на всеки
две числа , записани върху картончетата, след
което се извършва проверка на изваждането със
събиране.
-Да преминем към следващата задача! Трябва
да намираме неизвестно събираемо, неизвестно
умаляемо и неизвестен умалител!
Учениците намират сборове и разлики на две числа от
разглеждания вид.
Учениците работят самостоятелно, след това сравняват
отговорите на задачи.
Учениците решават 3 задача от учебника, намират
неизвестното число в тетрадките си и няколко деца
излизат да решават задачите на дъската. Всяко от тях
обяснява как е намерило неизвестното число.
-Ето и 3 задача, една математическа диктовка!
Мисля, че ще ви затрудни, но аз ще ви
помогна!
-Пета задача е текстова задача!
-Добре! За да решим задачата трябва да си
припомним как се намира обиколка на
правоъгълник! Да, но първо трябва да намерим
колко точно е другата страна на правоъгълника.
За нея знаем, че е с 500дм. по дълга от другата
му страна, която е 2000 дм., затова за да я
намерим колко дм .е трябва към 2000дм. да
прибавим 500дм.
Р-е:
2000дм.+500дм.=2500дм. е др. страна
Об.=2000дм.+2500дм.+2000дм.
+2500дм=9000дм. е обиколката на
правоъгълното ограждение.
-За домашно: задачите от учебната тетрадка!
Учениците записват съставни числови изрази по
математически текст и намират стойностите им. Сравняват
своите отговори.
Ученик чете задачата.
-Обиколката на правоъгълник се намира, като съберем
всичките му страни!
Р-е: 2000дм.
5.Преценка -Ученици, днес с вас събирахме и изваждахме
числа от вида 3000+200; 3200-200; 3200-200;
3200-3000! Всички се справихте чудесно!
Много съм доволна от вас този час! Бяхте
внимателни и активни! Проявихте бързина и
точност в решаването на задачите!
-За домашно: задачите от учебната тетрадка!