G6Q1 WEEK 9 MATH PPT.pptx add and subtract

RegieFernandez4 59 views 47 slides Aug 15, 2024
Slide 1
Slide 1 of 47
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5
Slide 6
6
Slide 7
7
Slide 8
8
Slide 9
9
Slide 10
10
Slide 11
11
Slide 12
12
Slide 13
13
Slide 14
14
Slide 15
15
Slide 16
16
Slide 17
17
Slide 18
18
Slide 19
19
Slide 20
20
Slide 21
21
Slide 22
22
Slide 23
23
Slide 24
24
Slide 25
25
Slide 26
26
Slide 27
27
Slide 28
28
Slide 29
29
Slide 30
30
Slide 31
31
Slide 32
32
Slide 33
33
Slide 34
34
Slide 35
35
Slide 36
36
Slide 37
37
Slide 38
38
Slide 39
39
Slide 40
40
Slide 41
41
Slide 42
42
Slide 43
43
Slide 44
44
Slide 45
45
Slide 46
46
Slide 47
47

About This Presentation

math 6 w9 q1


Slide Content

QUARTER 1 WEEK 9 DAY 1

REVIEW Directions : Solve for the quotient. Write T if the quotient is a terminating decimal and NT if repeating non-terminating. 1.) 4 ÷ 20 2.) 2 ÷ 30 3.) 1 ÷ 3 4.) 9 ÷ 40 5.) 2 ÷ 9

What is the benefit of eating apples?

SOLVES ROUTINE AND NON -ROUTINE PROBLEMS INVOLVING DIVISION OF DECIMALS, MIXED DECIMALS, AND WHOLE NUMBERS INCLUDING MONEY

1. Understand the problem. 2. Read the problem twice if necessary. 3. Plan how to solve the problem 4. Use the guide questions below to easily answer the word problem. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

Sarah bought 3.5 pounds of apples for ₱7. How much did she pay per pound of apples? HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

1. What is Asked ? Answer : The cost per pound of apples. 2. What are the Given facts? Answer : 3.5 pounds of apples for ₱7. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

3. What Operation will use? Answer : Division 4. What is the Number sentence? Answer : ₱7 ÷ 3.5 pounds = N. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

5. What is the solution and answer? Answer : HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

ACTIVITY 1 Directions: Answer the following using AGONSA . The restaurant bill came to P68.00, and it needs to be split between 4 people. How much does each person owe?

ACTIVITY 1 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ACTIVITY 1 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?

ASSESSMENT Directions: Answer the following using AGONSA . James earned P36.0 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?

ASSESSMENT 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ASSESSMENT 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?

QUARTER 1 WEEK 9 DAY 2

REVIEW Directions: Answer the following using AGONSA. You have P18 to spend on buying notebooks for school. If each notebook costs P1.50, how many notebooks can you buy?

1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use? REVIEW

4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer? REVIEW

SOLVES ROUTINE AND NON -ROUTINE PROBLEMS INVOLVING DIVISION OF DECIMALS, MIXED DECIMALS, AND WHOLE NUMBERS INCLUDING MONEY

1. Understand the problem. 2. Read the problem twice if necessary. 3. Plan how to solve the problem 4. Use the guide questions below to easily answer the word problem. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

Sarah bought 3.5 pounds of apples for ₱7. How much did she pay per pound of apples? HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

1. What is Asked ? Answer : The cost per pound of apples. 2. What are the Given facts? Answer : 3.5 pounds of apples for ₱7. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

3. What Operation will use? Answer : Division 4. What is the Number sentence? Answer : ₱7 ÷ 3.5 pounds = N. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

5. What is the solution and answer? Answer : HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

ACTIVITY 2 Directions: Answer the following using AGONSA . A box of chocolates costs P3.60, and there are 12 chocolates in a box. What is the cost per chocolate?

ACTIVITY 2 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ACTIVITY 2 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?

ASSESSMENT Directions: Answer the following using AGONSA . A car traveled 15.0 miles on 6 gallons of gas. What is the miles per gallon (MPG) for the car?

ASSESSMENT 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ASSESSMENT 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?

QUARTER 1 WEEK 9 DAY 3

REVIEW Directions: Answer the following using AGONSA. You have P18 to spend on buying notebooks for school. If each notebook costs P1.50, how many notebooks can you buy?

1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use? REVIEW

4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer? REVIEW

SOLVES MULTI -STEP ROUTINE AND NON -ROUTINE PROBLEMS INVOLVING DIVISION

How do we solve multi-step problems involving division and any of the other operations of decimals, mixed decimals, and whole numbers?

You're planning a road trip of 480 miles, and your car's gas mileage is 25 miles per gallon. Gas costs P3.80 per gallon. How much will you spend on gas for the entire trip?

1. What is Asked ? Answer : The amount you'll spend on gas for the entire trip. 2. What are the Given facts? Answer : Trip distance: 480 miles Gas mileage: 25 miles per gallon Gas cost: P3.80 per gallon HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

3. What Operation will use? Answer : Division and multiplication 4. What is the Number sentence? Answer : (480 miles / 25 miles/gallon) x P3.80/gallon = N HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

5. What is the Solution and Answer ? (480 miles / 25 miles/gallon) x P3.80/gallon = (19.2 gallons) x P3.80/gallon = P72.96. Answer : You'll spend P72.96 on gas for the entire trip. HOW TO SOLVE WORD PROBLEM?

ACTIVITY 3 Directions: Answer the following using AGONSA . You are following a recipe that calls for 1.5 cups of sugar and makes 12 servings. You want to make a smaller batch that serves 6. How much sugar do you need for the reduced recipe?

ACTIVITY 3 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ACTIVITY 3 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?

ASSESSMENT Directions: Answer the following using AGONSA . Three carpenters worked in a house. One worked for 3.25 days, the second worked for 4.5 days and the third for 3.75 days. What is their average number of working days?

ASSESSMENT 1. What is Asked? 2. What are the given facts? 3. What operation will use?

ASSESSMENT 4. What is the number sentence? 5. What is the solution and answer?
Tags