Rancangan Pengajaran Harian Reka Bentuk Teknologi WEEK 1.docx
AinNajihah48
20 views
2 slides
Feb 25, 2025
Slide 1 of 2
1
2
About This Presentation
RPH RBT tingkatan 1 untuk bab 1
Size: 27.65 KB
Language: none
Added: Feb 25, 2025
Slides: 2 pages
Slide Content
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN RBT KELAS 1
MINGGU 1 HARI Isnin
TARIKH 24/2/2025 MASA 8:10 – 10:10
BIDANG/TEMA 1.0 PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
TAJUK 1.0 PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Dunia Reka Bentuk
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1.1Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi.
1.1.2Elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih.
1.1.3Prinsip reka bentuk
1.1.4Aplikasi prinsip-prinsip reka bentuk dalam mereka bentuk objek asas.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid
dapat;
1. Mentakrifkan reka bentuk dan
teknologi.
2. Mengenal pasti elemen reka
bentuk berdasarkan produk yang
dipilih.
3. Menjelaskan prinsip reka
bentuk.
4. Mengaplikasikan prinsip-prinsip
reka bentuk dalam mereka bentuk
objek asas.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid
mencapai Objektif Pembelajaran
sekiranya:
1.Berjaya Mentakrifkan reka bentuk
dan teknologi dengan betul.
2. Mengenal pasti elemen reka bentuk
berdasarkan produk yang dipilih.
3. Menerangkan prinsip reka bentuk
dengan betul.
4. Mengaplikasikan prinsip-prinsip
reka bentuk dalam mereka bentuk
objek asas dengan betul.
AKTIVITI Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid atau merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1.Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh
murid.
2.Murid mendefinisikan reka bentuk, teknologi, reka bentuk dan teknologi dan bidang reka
bentuk dan teknologi.
3.Murid membincangkan sebab perubahan reka bentuk dan teknologi dari semasa ke
semasa. Brainstorming (Sumbangsaran) (PAK21).
4.Murid mendefinisikan reka bentuk konkrit dan abstrak.
5.Murid diterangkan maksud elemen reka bentuk dan pecahannya.
6.Murid secara berkumpulan memerhatikan bentuk-bentuk objek yang terdapat dalam
kelas dan menyenaraikan objek-objek tersebut.
7.Murid melakar dan mengelaskan bentuk-bentuk objek sama ada bentuk 2D atau 3D di
atas kertas dan berbincang dengan kumpulan lain.
8.Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap ahli kumpulan memberi 3
penerangan tentang tekstur, saiz, warna dan ruang dalam elemen reka bentuk yang
sebenarnya hanya 2 betul. Salah satu penerangan adalah salah.
9.Murid lain diminta mencari perkara atau pernyataan yang salah. Spot It (Kenali Ia) (PAK21)
10.Murid Menjelaskan prinsip reka bentuk. melalui aktiviti berkumpulan dan pembentangan
11.Murid Mengaplikasikan prinsip-prinsip reka bentuk dalam mereka bentuk objek asas.
melalui aktiviti latihan
12.Kemudian murid menjalankan aktiviti; latihan
13.Soal jawab antara guru dan murid
14.Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
15.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
PENGISIAN
KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Strategi Pengajaran dan PembelajaranPembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
KEMAHIRAN BERFIKIR
KBAT: Menganalisis
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
REFLEKSI
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Kerja rumah
PENGAYAAN Membuat rujukan buku