U2 Lecția 6 Litera m mic de mână (1).docx

aureliamarjin1 0 views 5 slides Oct 08, 2025
Slide 1
Slide 1 of 5
Slide 1
1
Slide 2
2
Slide 3
3
Slide 4
4
Slide 5
5

About This Presentation

FOARTE BUN


Slide Content

PROIECT DIDACTIC
Data: _____________________ Disciplina: Limba i literatura română
ș
Clasa I_____
Unitatea de învă are 2
ț
: Ne a teaptă o lume fermecată (
ș
Perioada alfabetară )
Subiectul: Litera m mic de mână. Scrierea literelor mici, izolat și combinate în silabe
Lec ia 6
ț


Tipul lec iei:
ț
Lec ie de formare a capacită ilor de dobândire a cuno tin elor
ț ț ș ț
Unită i de competen e:
ț ț
4.1. Scrierea corectă, lizibilă a literelor mari i mici, de m
ș
ână i de tipar,cu p
ș
ăstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit.
Obiectivele lec iei:
ț
La finalul lec iei, elevii vor fi capabili:
ț
O1 Să scrie corect, lizibil litera m mic de mână
O2 Să recunoască litera m în cuvinte scrise / contexte ilustrate
O3 Să alcătuiască oral propozi ii simple cu cuvinte ce con in sunetul
ț ț
m;
Strategii didactice:
Forme de organizare: activitate frontală, individuală, în perechi, în grup
Metode şi procedee: conversa ia, explica ia,
ț ț
asaltul de idei, joc didactic, problematizarea
Mijloace didactice: Caietul elevului, tabla interactivă sau tv, tabla, creta, imagini, fi e
ș
Bibliografie:
1.Curriculum Na ional Învă ământul Primar, Chi inău : MECC, 2018.
ț ț ș
2.Ghid de implementare a curriculumului pentru învă ământul primar. Chi inău : MECC, 2018.
ț ș
3.Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori. Chi inău : MECC, 2019
ș
4.Abecedar Manual de limba i literatura română pentru clasa 1
ș
(Partea I) ; MECC, Chişinău: Ştiinţa, 2024.
5. CAIETUL ELEVULUI. M. Buruiană, .a, Chişinău: Ştiinţa, 2024
ș
6.Ghid de implementare a setului didactic ABECEDAR i CAIETUL ELEVULUI. M. Buruiană, .a, Chişinău: Ştiinţa,2021
ș ș

DEMERSUL DIDACTIC
Secv
en e
ț
le
Ob.
Activitatea didactică
Strategii didactice Activită i
ț
Metode,
procedee
Forme de
organizare
Mijloace
didactice
de
evaluare
E
V
O
C
A
R
E
R
E
A
L
I
Z
A
R
E
A
O3
O1
O2
Activitate de organizare i captare a aten iei
ș ț
Poezia despre mama
Învă ătorul ine în mână 4 cartona e cu literele:
ț ț ș
Recită poezia i acro ează pe tablă, pe rând, cartona ul cu litera spusă.
ș ș ș
La sfâr it, cu to ii citesc în cor cuvântul ob inut.
ș ț ț
Iată m i iată
ș
a / m pe a de mână-l ia / m un a la el mai cheamă / i am scris
ș
cuvântul mama
Poezia se repetă de câteva ori. Copiii o recită în fa a clasei, dramatizând-o
ț
Jocul „ Cuvinte dezmierdate”
Învă ătorul anun ă cuvinte, ce con in sunetul
ț ț ț
m, i elevii trebuie să le demierde,
ș
apoi să alcătuiască cu ele propozi ii.
ț
Ex : mama- mămica;
mână, compot, pom, maimu ă, somn, costum, inimă ...
ț
-Ce au comun toate aceste cuvinte? (con in sunetul m
ț
)
-Ce trebuie să cunoa tem pentru a le putea scrie? (
ș
literele)
Pe tablă sau pe ecran se afi ează imaginile:
ș
-Aceste imagini ne ajută să putem deosebi sunetul de literă.
-Ce reprezintă ele?
Se repetă că sunetul îl auzim i îl
ș
rostim (citim, optim, cântăm)
ș
, dar litera o
Dramatizare
Joc didactic
Frontal
Cartona e
ș
cu litere
Imagini

S
E
N
S
U
L
U
I

scriem i o
ș
vedem.
Anun area subiectului, obiectivelor:
ț
-La lec ia de astăzi vom învă a să scriem corect litera
ț ț
m mic de mână;
-Vom scrie cu litere de mână primul cuvânt pe care îl rostim cu drag: mama
-Vom citi silabe, cuvinte, com colora, vom crea i modela.
ș
Prezentarea literei m mic de mână
Stabilirea elementelor componente :
liniu a de sprijin, un oval, i bastonată cu întorsătura în partea de jos spre dreapta
ț ș
Se repetă elementele literei;
Scrierea-model, pe tablă a literei, comentând ordinea elementelor grafice;
Simularea scrierii literei m în aer, pe bancă, în palmă
Se poate modela din sârmă maleabilă
Se compară litera de mână cu cea de tipar
Joc cu mi care comentată pentru încălzirea mu chilor mâinii:
ș ș
Pe mămica o ascult, Hainele le aranjez
O iubesc i o ajut: Apoi pe scaun mă a ez
ș ș
Aspir eu prin casă, Spatele eu îl îndrept,
Strâng de pe masă, Capul îl in sus i drept,
ț ș
Îmi spăl i cănu a Caietul îl pregătesc
ș ț
Cu apă căldu ă, i la scris acum pornesc!
ț Ș
Se repetă Criteriile de succes pentru scris.
Analiza modelului din Caietul elevului, pag.24
Scrierea:
Se începe scrierea suprapusă pe literele punctate, lăsănd 2 spa ii între ele.
ț
Se comentează (în oaptă), în timpul scrisului elementele componente
ș
pentru scrierea corectă a literei m mic.
Se scrie pe tablă silaba ma, insistând asupra legăturii literei m cu a;
Copiii scriu de 1-2 ori silaba ma, se verifică, apoi se scrie rândul întreg;
Explicarea modelului de scriere a cuvântului mama, unind cele două silabe
într-un cuvânt;
Demonstra-
rea
Asocierea
Analiza
Demonstra-
rea
Individual
Plan a cu
ș
litera m
Plan a cu
ș
Criteriile
de succes
CE pag.24
P 8 Scrisul
Aprecieri
verbale
încuraja-
toare

R
E
F
L
E
C
Ț
I
A
Scrierea cuvântului mama pe 1 rând
Pauza dinamică
Activită i pentru exersare / consolidare:
ț

-Se cite te ghicitoarea i se rezolvă ex. pag.34, Abecedar
ș ș
Elevii descoperă cuvântul care reprezintă dezlegarea ghicitorii (mure) i colorează
ș
cercule ele care in locul sunetului
ț ț
[m]
Activitatea de reflec ie „ Continuă propozi ia”
ț ț
-Astăzi la lec ie am învă at ...
ț ț
-Cu mândrie pot spune că...
-Cred că...
-Îmi doresc...
Autoevalu-
area
Individual
Frontal
Individual
Frontal

EXTINDERE
1. Lectura poeziei ilustrate. De colorat imaginile.
2. Imagini de lipit în caietul de scriere:
Scrie sub imagine tot atâtea litere de m câte fructe sunt reprezentate:
Tema:
1. Să memoreze poezia ilustrată, numind cuvintele ce con in sunetul
ț
[m]
2. Să scrie 1 rând cu litera m mic de mână i 1 -2 rânduri cu cuvântul
ș
mama
Fi a cu
ș
poezia
Imagini cu
fructe
Tags